Головна » Новини МАЇС » Насіннєвий безвіз для України

Насіннєвий безвіз для України

Якось мешканці села вирішили помолитися разом, аби пішов дощ. У день спільної молитви всі люди зібралися на площі. Але тільки один хлопчик прийшов із парасолею.


Протягом 10 років Україна чекала на можливість експортувати насіння до Європейського Союзу. Перепоною на цьому шляху було те, що українську систему сертифікації насіння ЄС не визнавав.

Україна за цей час перейшла на європейські стандарти і кілька років тривали переговори про те, щоб реформовану українську систему сертифікації визнали співставною з європейською.

І от на початку жовтня Європейський Парламент проголосував за таке рышення, а 26 жовтня воно офіційно було опубліковане.

Фактично вже у грудні українське насіння може легально продаватися у Європейському Союзі.

Але не все так просто.

На насіннєвий ринок Європи допускається насіння тільки тих сортів і гібридів, які внесені до європейського каталогу сортів рослин. Для цього сорти мають пройти тестування на предмет того, що вони справді конкурентні і мають господарську цінність.

Компанія Маїс напевно єдине українське підприємство, яке має зареєстровані гібриди кукурудзи у каталозі ЄС.

– Ми почали цю роботу давно і вже впродовж 10 років успішно реєструємо свої продукти в реєстрі ЄС, – говорить Віктор Борисов, голова Компанії Маїс. Зараз до Реєстру ЄС внесено 19 наших гібридів кукурудзи.

Перші гібриди Маїс зареєстрував у ЄС ще у 2014 році. Але експортувати їх було не можна через вказану вище проблему з сертифікацією. Проте компанія продовжувала розвивати свій європейський напрямок і надавати гібриди на випробування та реєстрацію, бо була впевненість, що рано чи пізно Європа відкриє свій ринок.

– Ми дякуємо усім причетним до позитивного вирішення цієї важливої події – коментує Віктор Борисов – насіннєва асоціація України, її керівництво та рядові члени в цьому процесі були ключовими. Варто виділити високий професіоналізм в досягнені цієї мети виконавчого директора асоціації, Сюзани Григоренко та представників відомих світових насіннєвих брендів. Безумовно, їх позиція тут була визначальною.

Роки, які Маїс чекав на це рішення не пройшли марно – щороку Компанія проводила дослідження своїх гібридів у різних країнах ЄС. Маїс тестує свої гібриди в Іспанії, Німеччині, Австрії, Угорщині, Румунії, Хорватії, Швейцарії, Словаччині та Польщі. І цей досвід дозволяє краще орієнтуватися в тому, які гібриди краще підходять до різних кліматичних зон ЄС. З 2016 року Маїс закладає демонстраційні ділянки гібридів кукурудзи у Словаччині та Польщі. Кілька разів Компанія брала участь у національних днях поля та кукурудзи у Польщі. Компанія створювала попит на насіння своїх гібридів, з’явилися дистриб’ютори,які зацікавились у генетиці Маїса, але тільки зараз Маїс отримав можливість задовольнити цей попит.

-Буквально наступного дня після публікації рішення Європейського парламенту ми почали пакувати насіння для наших партнерів у Європі – говорить Микола Федько, генеральний директор Компанії Маїс. Ми – селекційна компанія, в наснапевно найбільший генетичний банк серед українських компаний. І ми постійно збільшуємо об’єми селекції. Маїс співпрацює з колегами з Америки та Європи, ми обмінюємося геномом та в результаті отримуємо продукти, які конкурентні не лише в Україні, Білорусі чи Казахстані, але й у країнах Європейського Союзу. Тепер в нас є можливість довести це і європейським фермерам.

З насінням українських гібридів кукурудзи європейські аграрії будуть знайомиться саме через продукцію Компанії Маїс. У Маїсі до цього готові. Генетичний потенціал підкріплюється сучасною доробкою насіння – у 2015 році компанія запустила насіннєвий завод данської фірми Westrup – саме обладнання цієї фірми  застосовують лідери насіннєвого ринку. Тому до високих стандартів компанії не звикати.

– Ми відчуваємо колосальну відповідальність, – говорить Віктор Борисов. Готуємося до рутинної напруженої роботи й додаткових космічних навантажень. Зростання легким не буває. Доступ до цивілізованого насіннєвого ринку ЄС для України, це та нульова позначка на лижні, на яку їй дозволили стати. Лижню треба прокладати власну, з власними школами, власними кадрами, власною генетикою, як би важко це не було. Шанс є, курс – вірний! – переконує Віктор Борисов.