Головна » Новини МАЇС » Погодні чинники чи помилки агронома? Основні причини неврожаю кукурудзи 2020

Погодні чинники чи помилки агронома? Основні причини неврожаю кукурудзи 2020

На питання щодо неврожаю кукурудзи у 2020 році відповідає Микола Федько, генеральний директор Компанії Маїс.

– Які основні причини неврожаю кукурудзи: погодні чинники чи помилки агронома?

– Головний чинник неврожаю 2020 року це, звичайно, погодні умови. Вони викрили ті помилки агрономів, які за інших умов могли б залишитися непоміченими. Найважливіші прорахунки стосувалися:

  • густоти стояння рослин,
  • сівозміни і відповідно попередниках для кукурудзи,
  • способів обробітку грунту,
  • строків посіву
  • питаннях підбору гібридів кукурудзи.

У нас була аномально тепла зима, через що запаси вологи у метровому шарі ґрунту були вкрай низькими. На цьому тлі холодна затяжна весна і швидке посушливе літо виявилися критичними чинниками для кукурудзи. Ті агрономи, які змогли відреагувати на це, на приклад, зменшили густоту посіву, отримали гідний врожай. Інші  ж тепер мають досвід на майбутнє.

– Які біологічні характеристики гібридів кукурудзи відіграють ключову роль для формування врожаю за подібних екстремальних умов?

– Особливістю 2020 року була не так висока температура влітку, як тривалі періоди без дощів. Ми спостерігали за ситуацією по всій Україні. Я особисто спілкувався з багатьма фермерами – у людей по три місяці не було опадів. Для кукурудзи це катастрофа. Тим не менш, можна робити певні узагальнення. Умови 2020 року краще перенесли невисокі гібриди з компактним розташуванням листків та з короткими міжвузлями. Тут хочу звернути увагу, що рослини з нееректоїдним типом розташування листків краще витримують посуху. Також важливою біологічною характеристикою є висока пилкоутворююча здатність гібрида, адже в умовах відсутності вологи саме кількість пилку і те, як довго рослина може його утворювати, визначає чи буде сформовано качан і яка буде його озерненість.

І, звичайно, слід сказати про водоутримуючу здатність гібридів – ремонтантність або ефект stay green. Це характеристика, яка визначає можливість утримувати вологу у клітинах – від листків і до зерен. Рослини з цією характеристикою довше залишаються зеленими, мають більший період життєздатності і більше часу на формування врожаю.

 – Які Ваші поради щодо підбору гібридів, аби нівелювати погодні ризики в подальшому.

– Я рекомендую не кидатися з крайності у крайність. Якщо гібридний склад, який фермер зазвичай застосовує, цього року його розчарував – це не значить, що треба одномоментно змінити всі гібриди на інші. Але гібриди звичайно треба оновлювати, особливо впроваджувати новинки. Раджу урізноманітнити склад гібридів на своїх полях і виділити 3-4 кластери. Щоб кожен з них відрізнявся саме за типами генетики, за гетерозисними моделями, за тими біологічними властивостями, на які я звертав увагу вище. Якщо говорити про групи стиглості, то зараз найефективніші гібриди це ті, що мають ФАО 240-350.

Така диференціація здатна мінімізувати погодні ризики і забезпечити фермера гарним врожаєм. Чого всім і бажаю!