Головна » Новини МАЇС » В основі всього – конкурентна генетика

В основі всього – конкурентна генетика


В основі всього – конкурентна генетика. Про це та про нові гібриди кукурудзи Компанії Маїс каже її керівник.

Читайте інтерв’ю Віктора Борисова в листопадовому випуску журналу “АгроOne”.

компанія «Маїс» (м. Дніпро) виводить на ринок дев’ять нових гібридів кукурудзи, пропонуючи своїм клієнтам повний агрономічний супровід та дистанційні консультації.

Минулого року мені довелося поспілкуватися із керівником фермерського господарства із Сумської області. Людина щиро журилася. – Засіяв половину площі імпортними гібридами, а решту – вітчизняними «маїсовськими». Перші дали 105 ц/га, а ось інші – усі 115, до 120 ц/га! Сиджу і думаю: навіщо ж я переплачував більше ніж удвічі за імпортний посівний матеріал, коли можна було засіяти все «Маїсом»…

Незважаючи на агресивну маркетингову політику з боку західних виробників насіння, за останні роки посівні площі під сортами та гібридами українських брендів впевнено розширюються. Це стосується і пшениці, і соняшника, і, зрозуміло, «цариці полів».

Багато в чому завдяки Компанії «Маїс», центральний офіс якої розташований у Синельниковому Дніпропетровської області. Люди, які починали створювати власний селекційний напрямок та виробництво насіння чи не на голому ентузіазмі, сьогодні визначають обличчя українського ринку. Втім, плани голови Компанії «Маїс» Віктора Борисова щодо розвитку компанії дають усі підстави розраховувати на те, що провідний український кукурудзяний бренд потіснить конкурентів не лише на внутрішньому ринку.

Компанія «Маїс»
Віктор Борисов, голова Компанії «Маїс»
Мені сотні разів доводилося робити інтерв’ю з представниками найрізноманітніших галузей сільського господарства та й не тільки. Кожен співрозмовник має власний підхід до спілкування з журналістом.

Віктор Миколайович з перших хвилин розмови справив враження людини, яка цінує кожну хвилину робочого часу і не витрачає слів даремно.

– Ви знаєте, я не ставив би поняття національної селекції на перший план. Цей штамп доводилося неодноразово чути та навіть боротися з ним. Виходить, що українські виробники посівного матеріалу замкнулися кожен у своїй комірчині та намагаються зробити щось в ізоляції від світової селекційної думки. Це не так. Наша компанія – повноправний сильний гравець на світовому ринку насіння, і у своїй роботі ми використовуємо найсучасніші технології. Це аксіома, обов’язкова умова, інакше про жодну конкурентну боротьбу не було б і мови. З 1999 року “Маїс” входить до Американської асоціації виробників і продавців насіння – ASTA.

Свій перший гібрид на ринку Європейського Союзу ми зареєстрували ще 2014 року. Відповідно, ми використовуємо у своїй роботі повноцінний набір інструментів та джерел, генетичні банки, методи ДНК-маркерів аналогічні тим, з якими працюють усі провідні світові бренди, – зазначає Віктор Борисов.

Про масштаби діяльності компанії свідчить уже той факт, що окрім багатьох гектарів виробничих площ та понад 3000 демонстраційних та дослідницьких ділянок по всій території України, «Маїс» займається селекційною роботою також у Чилі та Індії, прискорюючи таким чином відбори.

– Найцінніші ресурси сьогодні для нас – це інформація та час, – наголошує Віктор Миколайович.

Протягом останніх десятиліть господарства, які вирощують кукурудзу, зіткнулися з таким неприємним явищем, як зміна кліматичних умов. Зокрема, йдеться про тривалі посушливі періоди протягом вегетації рослин.

– Погода – це той фактор, на який людина не може вплинути. Ринок пропонує комплекс заходів, покликаних згладити вплив стресових факторів на посіви кукурудзи. Це застосування різноманітних стимуляторів росту, мікродобрив, препаратів-антистресантів і так далі. Все це добре, проте не дає головного – підтверджених результатів та гарантії. Я ж, на підставі власного багаторічного досвіду роботи, можу відповідально заявити: в основі лежить насамперед конкурентна генетика. Якщо ви правильно підібрали гібриди, які оптимально підходять під вашу технологію вирощування та ґрунтово-кліматичні умови, тоді можна міркувати про ефективність тих чи інших препаратів. Іноді добрива – це другорядне питання, якщо не дотримано головної умови – якісної селекції кукурудзи, – стверджує Віктор Миколайович.

Компанія «Маїс»

Сучасне сільське господарство – дуже складний бізнес, у якому доводиться враховувати без перебільшення тисячі нюансів. Тим більше, якщо йдеться про вирощування такої водночас високовитратної та високорентабельної культури як кукурудза. Все більш популярними стають кваліфіковані агрономічні консультації спеціалізованих компаній.

– Два роки тому ми запустили спеціальну програму підтримки клієнтів, орієнтовану на фактично цілодобовий зворотний зв’язок із фермерами. Ми працюємо понад півтори тисячі господарств у всіх регіонах України. Тому насамперед ми розширили мережу наших представників на місцях. Це всебічно підготовлені фахівці-агрономи, які знають можливості наших гібридів, можуть порекомендувати оптимальну технологію вирощування та здатні надати кваліфіковану агрономічну консультацію у тому чи іншому випадку. Аналогічно розширені кол-центри, куди можна звернутися з різними питаннями в телефонному режимі. Наш підхід полягає в тому, що ми повинні уважно ставитися і до агрохолдінгів, і до тих клієнтів, у кого лише кілька гектарів під кукурудзою, – розповідає голова правління Компанії «Маїс».

До речі, зазначимо, що «Маїс» працює виключно забезпеченими офіційними дистриб’юторами насіння, причому на рівних для всіх і прозорих умовах. Це дозволяє виключити чинник недобросовісної роботи. Крім того, більшість дистриб’юторів насіння бренду кукурудзи «Маїс» пропонує їх як основний продукт, що автоматично означає кваліфікований підхід до клієнтів.

Кожна насіннєва компанія має власну ударну обойма гібридів, які особливо охоче вирощують у господарствах. У цьому плані «Маїс» може похвалитися різносторонніми гібридами.

Компанія «Маїс»

Це найпопулярніший гібрид інтенсивного типу ДМС Тренд, що має чудову генетику і показав відмінні результати по обидва боки Атлантики. Зокрема, у СТОВ «Дніпро», що на Черкащині, Тренд видав по 135 ц/га. Це надзасухостійкий гібрид Премія 190 МВ, що має високе співвідношення врожайності та вологості, на зміну якому приходить новинка – ДMC 1915. Це гібрид Гроно з ФАО 260, що дозволяє збирати зерно, яке не потребує досушування. Це знаменитий гібрид Сплав МС 290, який показує стабільні результати щодо врожайності з високою вологовіддачею. Гібрид Візир з ФАО 350, на зміну якому приходить Конфес та багато інших.

– Слід розуміти, що чудес не буває та існують об’єктивні фізіологічні закони. Не буває гібридів, які мають одночасно високу посухостійкість, і дозволяють збирати повністю сухе зерно. Сама суть посухостійких гібридів кукурудзи полягає в тому, що вони мають підвищену здатність накопичувати та збалансовано утримувати вологу у тканинах. Тому майстерність агронома полягає у тому числі й у тому, щоб вибрати оптимальну добірку гібридів на кожен сезон, виходячи з низки характеристик, – каже Віктор Борисов.

– Цього року ми виводимо на ринок 9 нових гібридів кукурудзи. Це лінійка від ранньостиглих до пізніх гібридів: ДМС 1915, ДМ Унія, ДМ Стікер, ДМС 2715, ДМС 3015, ДМ Дует, ДМ Нейтів, ДМ Санрайз, ДМ Конфес. Сюди входить ранній гібрид ДМС 1915, три середньоранні, три середньостиглих і два пізні гібриди. Всі вони показали відмінні результати на випробувальних полях, і я не сумніваюся, що їхні переваги оцінять у багатьох українських господарствах, – упевнений Віктор Борисов.

Найвищими характеристиками стійкості до посухи має вже згадуваний гібрид ДMC 1915, який за результатами незалежних випробувань увійшов у першу трійку за такими важливими показниками як висока врожайність та швидка віддача вологи. – Золота середина, – коротко охарактеризував новинку Віктор Миколайович.

Як провідний гібрид інтенсивного типу голова правління Компанії «Маїс» рекомендує звернути увагу на ДМС 3015. Якщо йдеться про використання зрошення, то відмінно себе покажуть ДМ Нейтів та ДМ Санрайз. Кожна з представлених дев’яти новинок відмінно себе покаже у конкретному технологічному сегменті у певних ґрунтово-кліматичних умовах.

– Наш ключовий принцип при створенні нових гібридів – він повинен показувати не менше 1 центнеру збільшення до врожайності порівняно з попереднім роком. Щороку має додаватись «на коло» не менше 1 центнера. Це щонайменше.

 

Однак український ринок досить консервативний: якщо агроном «підсів» на якийсь гібрид, його вирощуватиме до упору, оскільки той дає хороший результат. Але я акцентую увагу на тому, що кожен наш новий гібрид у кожному сегменті не просто зберігає, а посилює переваги попередника. Тому потрібно йти вперед і хоча б 10-15% площ засівати новинками, – радить Віктор Борисов.

На завершення нашої розмови мій співрозмовник ще раз рекомендує звертатися до консультантів компанії з усіх питань, пов’язаних із правильним вибором гібридів у конкретних ґрунтово-кліматичних умовах та під конкретну технологію вирощування.

Ефективне вирішення цього завдання дозволить не просто отримати високий стабільний урожай, а й підвищити рентабельність вирощування кукурудзи загалом. Адже, скажімо, кожен зменшений відсоток збиральної вологості дозволяє значно економити при сушінні. Кожен додатковий центнер у посушливих умовах дозволяє розвиватися та рухатися вперед. Тому кукурудзу сьогодні необхідно вирощувати, ставлячи на чільне місце в першу чергу ту саму конкурентну генетику.