Головна » Новини МАЇС » «Мерседес» Борисова і бублики Пащенка

«Мерседес» Борисова і бублики Пащенка

Саме під такою назвою вийшла стаття Ігоря Самойленко в новому випуску журналу “Зерно”.

В день кукурудзи Компанія “Маїс” трохи відкрила двері селекційної кухні

«Мерседес» Борисова і бублики ПащенкаПро “Мерседес” пізніше, спочатку про кукурудзу. Якими б не були погодно-кліматичні умови вашого господарства, правильно підібраний гібрид кукурудзи багато в чому визначатиме ваш успіх в її вирощуванні. Висока врожайність, швидка влагоотдача, висока адаптивність, а ще ціна – головні критерії вибору, чи не так?

До того ж сьогодні очевидні зміни природно-кліматичних умов вимагають підвищеною стрессоустойчивости до екологічних чинників. Актуальним стає локализированое поширення гібридів. Отже, ваш вибір має бути ще більше зваженим.

Цього року приватна селекційна компанія “Маїс” (Дніпро) на традиційному Дні кукурудзи, окрім демонстрації нових гібридів, трохи відкрила двері у власну селекційну кухню. Аграрії дізналися, як народжуються гібриди “Маїсу”, на чому базується якість насіння кукурудзи, чим саме гібриди Компанії відрізняються від конкурентів.

Селекційні секрети

Здавалося, Віктор Борисов, голова правління Компанії “Маїс”, і його колеги Юрій Пащенко, Микола Федько, Вікторія Семенова і інші взялися за неможливе – за декілька десятиминуток розповісти про складну науку – селекцію і, власне, – про народження гібриду. Проте їм це вдалося. Слід зазначити, що Компанія “МАЇС” об’єднує три складових: селекцію, виробництво насіння і просування своїх генетичних продуктів на насінний ринок.

У центрі ж цього поєднання – аграрій, чиї побажання селекціонери компанії утілюють в гібридах кукурудзи.

Ця триєдність символічно зафіксована в логотипі компанії. І такий зв’язок з виробником, як стверджують в “Маїсі”, – найцінніше в компанії і її системі взаємовідносин.

Селекціонер мріє і йде вперед, проте його прагнення чітко спираються на очікування фермера. Щоб їх реалізувати, може знадобитися 7-10 років. Саме стільки в середньому треба часу для створення гібриду кукурудзи.

«Мерседес» Борисова і бублики ПащенкаГенеральний директор підприємства Микола Федько пояснює, що селекція – це не лише тривалий, але і безперервний процес, тому що кожен новий гібрид завжди буде кращий за попередніх.

Іншого і бути не може – такі правила селекції.

Можливість використання зимових розплідників в країнах з теплим кліматом, як це робить “Маїс” в Індії і Чилі, практично удвічі скорочує шлях до створення гібриду кукурудзи.

Таким чином, контури нових гібридів, які аграрії бачать зараз на полігоні, народилися в голові селекціонера ще 7-10 років тому.

А результати закладених цього сезону експериментів будуть продемонстровані споживачам тільки через 5-7 наступних років.

Розумієте, наскільки далекоглядним має бути селекціонер?

Успіх і якість селекційної роботи залежить від кількості матеріалу, який опрацьовується за цей період, і швидкості його обробки. Адже в розпал сезону у селекціонера є лише мить, щоб оцінити рослину по десятку показників.

Фактично щорічно в селекційних розплідниках “Маїс” здійснюється близько 100 000 самозапилень, з яких наступного року формується новий селекційний розплідник з 12-13 тисячами ліній і генотипів. Гібрид, який селекціонер передає на державну реєстрацію, він вибирає з 7-8 тисяч варіантів.

Це не може не вражати.

До того ж нові гібриди Компанія тестує для умов кожної кліматичної зони України – в 16 локаціях. Для того, щоб посіяти і зібрати дані по врожайності такої кількості зразків, “Маїс” використовує спеціальні селекційні сівалки і селекційні комбайни. Ці машини а також принципи їх роботи були представлені аграріям на Дні кукурудзи.

«Мерседес» Борисова і бублики Пащенка
З 26 років успешної діяльності на ринку, 19 років “Маїс” є членом ASTA – Американській асоціації виробників насіння, що забезпечило селекціонерам компанії доступ до банку генетичної інформації майже усієї колекції доступних американських ліній.Селекційні програми “Маїсу” спираються на ці дані. В той же час у Компанії є доступ до європейських інформаційних серверів, що містять подібну базу

генетичних продуктів в країнах Європи. Тобто селекціонери “Маїс” (Дніпро) використовують як створені в Компанії лінії, так і отриманий з легальних джерел матеріал із США і країн Європейського Союзу.

На сьогодні компанія генотипировала 1000 власних ліній і близько 500 ліній, які вийшли з патентування. “Маїс” у своїй роботі використовує найсучасніші методи біотехнології, а саме ДНК-технології із застосуванням молекулярних маркерів.

Це, крім того, що полегшує роботу селекціонерів, забезпечує високу якість селекційної роботи, а саме – сортової чистоти і запилення. З’явилася можливість краще прогнозувати гетерозис і отримувати урожайніші і прибуткові гібриди.

В той же час членство в ISТА – Міжнародній асоціації по тестуванню насіння – наблизило компанію до діставання можливості самостійно проводити аналіз насіння і сертифікувати їх за стандартами ISТА, без чого експорт насіння неможливий.

Компанія випробовує свої гібриди в Північній Америці, країнах Західної і Північної Європи, де вже зареєстровані 15 гібридів “Маїсу”. Так, наприклад, в 2016-му у Франції ДМС Тренд (ФАО 290) забезпечив 134,3 ц/га при вологості зерна 21,5в 2017 р. ДМС 3510 в Німеччині (ФАО 350) – 143,6 ц/га при вологості 22,4уже згаданий ДМС Тренд в 2016 р. в Північній Дакоті (США) забезпечив 132 ц/га, а ДМС Орфей (ФАО 350)

у 2017 р. – 164,1 ц/га, що показує: гібриди кукурудзи “Маїсу” демонструють хороші показники не лише в тяжких умовах України, але і в технологіях інтенсивного виробництва на високих агрофонах.

Власний новий насінний завод, оснащений лініями кращих європейських виробників подібного устаткування, і, звичайно ж, селекційна техніка : сівалки, збиральні комбайни і машини, які видаляють мітелки, – усе це доповнювало переваги компанії і свідчило про контроль якості на кожному етапі виробництва насіння.

Густина і бублики

Демополигон “Маїсу” традиційно мав два варіанти – ділянки із зрошуванням і без, на яких демонструвалися як відомі гібриди компанії, так і дев’ять абсолютних новинок. Юрій Пащенко, директор по розвитку проектів Компанії, доктор сільськогосподарських наук, не без гумору поділився результатами опытрв по впливу густини і термінів посіву на врожайність. Адже разом з важливістю селекції вплив сортової технології не менш важливий.
Особливо наочним був досвід з густиною посівів. Выломаные з одного ряду і нанизані на “ялинку” качани свідчили про врожайність і демонстрували зовнішній вигляд качанів залежно від застосованої тут густини (від 40 до 70 тисяч на га – для ранньостиглих і середньоранніх і від 30 до 60 тисяч на га – для середньостиглих і среднепоздних).

Найбільш загущені ділянки, крім того, що було мали менше качанів, далечінь і зерно меншого розміру. Тут стояли пляшки з водою, а замість декількох качанів висіли бублики …

Це так Юрій Пащенко натякнув на те, що зайві рослини критично зменшували запаси вологи, а потраченый надмірно посівний матеріал приніс “дірку від бублика, а не Шарапова”, якщо хто пам’ятає знаменитий фільм “Місце зустрічі змінити не можна”. Це був урок аграріям південної степової зони, які люблять загущати посіви кукурудзи, тоді як тут, навпаки, густина має бути мінімальною. В цілому ж у кожного гібриду своя гцстота і вимоги до грунтів, термінів сівби і так далі, що завжди вказується в каталогах.

Після завершення огляду здійснювався експериментальний обмолот ділянок гібридів кукурудзи і той з учасників, який точно вказав врожайність, отримував подарунок.

Серед призерів нинішнього обмолоту були гібриди Візир, ДМС 4014, ДМС Тренд і ДМ Конфес.

І оскільки цього року День кукурудзи “Маїс” уперше проводив спільно зі своїм багаторічним партнером – ТОВ ТД “Агроальянс”, лінійка грунтообробної і іншої сільськогосподарської техніки, переважно Case IH, Gregoire Besson і Manitou, демонструвала свої можливості на окремій ділянці поля, а представники заводів-виробників розповідали про переваги агрегатів, відповідали на питання аграріїв.

… Інформація, час, кадри, власний генетичний банк і довіра до бренду – ось основи, на яких зараз побудовано ім’я “Маїс” (Дніпро)

з Синельниково. І якщо доступ до генетичного банку, використання надважливої інформації, скорочення часу на селекційні процеси і створення конкурентної генетики в Компанії вибудовувалися роками ретельного партнерства, то маркетингова політика і кадрове наповнення компанії, по-моєму, останнім часом набирає усе більш стрімкі оберти. Всього за останній рік “Маїс” значно розширив

колектив і представництво в регіонах, при цьому регіональні представники знайомлять клієнтів не лише з каталогом і прайсом, але і забезпечують знаннями такої ж якості, як і ті, які можна отримати в головному офісі. При цьому компанія перейшла до широкої співпраці з дистриб’юторами, словом, кардинально змінила своє бачення цього напряму.

За останній час “Маїс” з Синельниково зміцнів і науковими кадрами. Словом, у бренду “Маїс” своє місце на ринку, в той же час свої гібриди кукурудзи компанія “Маїс” упевнено просуває на європейських ринках. А головне, історія “Маїсу” демонструє усім нам унікальний приклад українського успіху – успіху, який базується не на вкрадених грошах або придбаних за копійки фабриках або заводах, а на реалізації мрії ученого-селекціонера, у якого є мета, знання, бажання і команда однодумців.

«Мерседес» Борисова і бублики ПащенкаТрохи не забув про “Мерседес”. “Мерседесом” в компанії називають гібрид кукурудзи ДМС Тренд, на який тут покладають величезні надії.

А їздить Віктор Борисов на звичайній для аграріїв Toyota Land Cruiser.

З повною версією статті можна ознайомитися за посиланням.