Головна » Новини МАЇС » Селекція non-stop. Що таке зимові розплідники і чому це важливо?

Селекція non-stop. Що таке зимові розплідники і чому це важливо?

В останні тижні перед посівною кампанією попит на посівний матеріал традиційно збільшується. Саме в цей час в Україні проводяться галузеві виставки, на яких насіннєві компанії представляють свою продукцію. Вибираючи насіння, кожен аграрій сподівається на те, що вони будуть високої якості і забезпечать хороші врожаї.

Серед переваг насіння гібридів кукурудзи від Компанії «Маїс» (Дніпро) можна назвати безумовну впевненість у відповідності всім посівним стандартам. Адже посівні якості перевіряється за допомогою їх попереднього грунтового контролю в зимових розсадниках Індії та Чилі.

Зимовий розплідник по своїй суті є звичайним селекційним посівом кукурудзи. Ось тільки розташовується він в тих районах планети, де під час української зими триває сезон вегетації – весна і літо. Тобто в січні, коли в Україні Різдвяні канікули, в Чилі вже цвіте кукурудза. Різниця в сезонах на планеті дозволяє вченим за один календарний рік отримати повноцінну додаткову генерацію кукурудзи.

Мета використання зимових розплідників може бути різною: отримати додаткову генерацію вихідного генетичного матеріалу, отримати експериментальні гібриди, провести грунт-контроль чистоти батьківських компонентів, розмножити нові перспективні інбредні лінії та ін. Провідні селекційні компанії світу використовують зимові розплідники також для первинних ланок насінництва.

Селекція non-stop. Що таке зимові розплідники і чому це важливо?
Схема оборота семян между зимними питомниками и селекционной базой Компании Маис в Украине

Компанія «Маїс» почала використовувати зимові розплідники в 2000 році. Спочатку вони розташовувалися тільки в Індії. З 2012 року селекціонери підприємства також працюють в розпліднику в Чилі. Завдяки цьому селекціонери вдвічі, а в окремі роки і в три рази прискорюють темпи своїх селекційних програм.

– Зібравши насіння експериментальних зразків кукурудзи в Україні в вересні, вже в жовтні ми висіває їх в розплідниках Індії та Чилі, – зазначає Віктор Кравченко, селекціонер Компанії «Маїс». – У березні там проводиться збір кукурудзи, підготовка і відправка насіння в Україні. На початку квітня ми отримуємо їх для посіву селекційної програми в Україні. Фактично кожен день має значення, тому що в цей період ми повинні бути готові в будь-який час, як тільки дозволятиме погода, розпочати посівну. Всього за 12 днів ми висіває більше 45 тис. Ділянок нового селекційного матеріалу і експериментальних гібридів.

Селекція non-stop. Що таке зимові розплідники і чому це важливо?
Віктор Кравченко у зимовому розпліднику в Чилі

Крім того, що в розплідниках реалізується частина селекційних програм, вони мають ще одну функцію, важливу вже для клієнтів Компанії «Маїс» – тут відбувається грунт-контроль комерційних партій насіння.

– У 2017 році для того щоб виростити комерційні насіння гібридів кукурудзи, ми використовували близько 100 полів по всій Україні, – зазначає Микола Федько, генеральний директор Компанії « маїс ». – Матеріал з окремого поля – це окрема партія насіння. Знаючи номер партії, ми можемо сказати – на якому полі, в якому районі і області вони були вирощені. З кожної такої партії ми відбираємо пробу для тестових посівів, які практично відразу після збору в Україні були висіяні в зимових розсадниках Чилі та Індії. Зараз вже є результати посівних якостей нашого насіння. На основі цих даних ми приймаємо рішення – продавати насіння гібридів з цієї партії чи ні.

Микола Федько розповідає, що в цьому році всі партії насіння, які тестувалися в зимових розсадниках, показали високі результати і будуть допущені до реалізації.

Компанія «Маїс» – це підприємство з замкнутим циклом виробництва насіння. Тобто вона самостійно створює гібриди кукурудзи, власними ресурсами виробляє їх насіння і реалізує через свою мережу. Тому ситуації, коли якась партія не потрапляє в продаж, насправді виняток. Але, щоб бути впевненими на 100%, що клієнт отримує насіння високої якості, компанія ось вже 18 років перевіряє їх в зимових розсадниках.

– Кілька років тому через технічну помилку нам не вдалося висіяти зразок однієї партії в Чилі, – розповідає Микола Федько. – Хоча причин сумніватися в її якості не було, однак насіння з неї ми не продавали, тому що у нас не було результатів грунт-контролю.

Зараз потужності всіх трьох насіннєвих заводів Компанії «Маїс» задіяні для калібрування, протруєння та фасування насіння в мішки. Незабаром всі клієнти отримають замовлену у нас продукцію. Нові замовлення ми приймаємо за безкоштовним телефоном 0800 30 22 15 і на нашому сайті.

Сійте Добро…